Jak usztywnia się dom szkieletowy?
Klasyczne obiekty murowane są dość popularne, lecz ich wznoszenie bywa kłopotliwe z uwagi na długi czas trwania niezbędnych prac i konieczność przerywania ich na czas zimy, ponieważ niskie temperatury uniemożliwiają wylewanie betonu i korzystanie z zapraw murarskich. Ciekawą alternatywą dla takich konstrukcji jest budowa domów szkieletowych. Mogą one powstawać znacznie szybciej, charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością, a przy tym wymagają mniej rozbudowanego, a przez to tańszego fundamentowania. Z uwagi na ich konstrukcję, ważne okaże się jednak zadbanie o właściwą sztywność całości. Przekonajmy się, jak rozwiązano ten problem.
Co trzeba wiedzieć o konstrukcji domów szkieletowych?
Technologia budownictwa szkieletowego opiera się o wykorzystanie jako struktury nośnej rodzaju stelażu powstającego z łączonych ze sobą drewnianych belek. Pozwalają one na stworzenie komponentów w postaci ram, które łączy się następnie ze sobą, otrzymując gotową bryłę budynku. Poszczególne ramy są wzmacniane elementami poprzecznymi, a wypełniane materiałem termoizolacyjnym – zwykle jest to wełna mineralna albo pianka poliuretanowa. Z zewnątrz całość jest chroniona folią wiatroszczelną i paroprzepuszczalną, co pozwala na sprawne regulowanie wilgotności, a od środka folią paroszczelną, co uniemożliwia przenikanie wilgoci ze środka do elementów konstrukcyjnych. Od wewnątrz i zewnątrz komponenty są okładane płytami drewnopochodnymi, a następnie wykańczane w dowolny sposób np. tynkowane.
Co zwiększa sztywność struktury budynku szkieletowego?
Budynek szkieletowy jest sztywniejszy, a zarazem bardziej odporny na występujące obciążenia dzięki poszyciu z płyt OSB. Dodatkowym elementem podnoszącym jego wytrzymałość są stosowane do ich spajania łączniki. Mogą to być komponenty metalowe, a także wykorzystywanie drewna klejonego, które ma większą wytrzymałość niż tradycyjne belki. W grę wchodzi też używanie w przypadku dużych powierzchni specjalnych belek stalowych.